Politici e elezioni, Voto libero e di partecipare attivamente alla democrazia, Voto per il cambiamento, On line referendum
left right

Biografia Edi Rama

> Albania > Politici > Partia Socialiste e Shqipërisë > Edi Rama
Edi Rama Edi Rama
Edi Rama
Politikan, publicist dhe piktor shqiptar. Kryeministër i Shqipërisë dhe kryetar i Partisë Socialiste. | The current Prime Minister of Albania.
Il primo ministro
email
email

DESCRIZIONE DEL CANDIDATO: 

Edi Rama Biografia

SQI:

 

Edi Rama lindi më 4 korrik 1964 është politikan, publicist dhe piktor shqiptar, Kryetar i Partisë Socialiste të Shqipërisë dhe kryeministër i Shqipërisë.

 

Edi Rama është i biri i Skulptorit të Popullit Kristaq Rama, skulptor i mirënjohur (ish pjestar i udhëheqjes së lartë komuniste në vitet 1980-të, anëtar i Presidiumit të Kuvendit Popullor të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë) dhe Aneta Rama (Koleka) mbesa e Spiro Kolekës, ish anëtar i Byrosë Politike të Partisë së Punës së Shqipërisë gjatë periudhës së diktaturës komuniste.

 

Edi Rama është zgjedhur tre herë rresht kryetar i Bashkisë së Tiranës. Ai ishte popullor kur u zgjodh për herë të parë si kryetar i Bashkisë së Tiranës, por me kalimin e viteve popullariteti i tij ra në mënyrë të theksuar. Në vitin 2000 Edi Rama kandidoi në zgjedhjet lokale në Tiranë si kandidat i pavarur por i përkrahur nga PSSH. Në kandidimin për mandatin e dytë si kryetar bashkie ai kandidoi si kandidat i Partisë Socialiste, ku dhe u anëtarësua në parti në vitin 2003. Në këto zgjedhje Rama fitoi 58.86% të votave. Më 2004 fiton titullin “World Mayor” në faqen e internetit worldmayor.com që organizohet me votat e lexuesve të internetit duke marrë më shumë vota se kryebashkiakët e Romës, Athinës dhe Mexico City.

 

Gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2007 në shtypin e huaj dhe atë shqiptar u botuan fotografi nudo të Edi Ramës në një nga plazhet e Francës. Edi Rama në një prej librave të tij të fundit shkruan: "E kam një ide sesi është përzier në këtë histori një politikan shumë i interesuar për humbjen time në ato zgjedhje", duke i lejuar shtypit shqiptar të spekullojë se në këto botime kishte dorë ish kryetari i Partisë Socialiste Fatos Nano. Në këto zgjedhje Rama fitoi me një përqindje më të vogël votash se në vitin 2003 (55.91%).

 

Pasi drejtoi Bashkinë e Tiranës për 11 vjet, në zgjedhjet lokale të 8 majit 2011 Rama, që kandidonte për herë të katërt, humbi ndaj kandidatit në moshë të re të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Rama fitoi 49.7% të votave, pra shumë më pak se në vitin 2007. Por procesi i shpalljes së Lulzim Bashës fitues i zgjedhjeve për Kryetar të Bashkisë të Tiranës u shoqërua me shumë polemika. Rezultati paraprak jo përfundimtar, i jepte Ramës një avantazh të ngushtë prej 10 votash ndaj rivalit të tij Lulzim Basha, por gjatë numërimit të votave shumë fletë votimi për kryetarin e bashkisë ishin hedhur gabimisht në kutitë e votimit për anëtarët e këshillave bashkiake. Në ligjin e zgjedhjeve nuk kishte ndonjë përcaktim nëse këto vota duhet të quhen të pavlefshme ose të vlefshme. Duke qenë se fletët e votimit ishin të qarta dhe pa gabime Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e pranoi kërkesën e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim që këto vota të konsiderohen të vlefshme. Shumica e këtyre votave ishin për kandidatin Lulzim Basha të "Koalicionit për Qytetarin" i cili u shpall fitues me 91 vota. Në përfundim të një procesi numërimi të dyshimtë sipas drejtuesve të Partisë Socialiste por të drejtë sipas Partisë Demokratike, Lidhjes Socialiste për Integrim dhe partive të tjera të Koalicionit për Qytetarin, nga i cili rezultuan sipas Gazetës Shqip 870 fletë votimi më shumë sesa votues, KQZ shpalli fitues kandidatin e Partisë Demokratike Lulzim Basha me një avantazh prej 91 votash. Këto zgjedhje u quajtën nga misioni vëzhgues i OSBE-ODHIR-it si konkurruese e transparente, por tejet të polarizuara e me mungesë besimi ndërmjet partive në qeveri e opozitë dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u kritikua për vendime të mara në mënyrë jokonsensuale, dhe pa një bazë të qartë ligjore, të cilat në shumë raste krijuan përshtypjen se KQZ po favorizonte shumicën qeverisëse.

 

Ne vitin 2013 Edi Rama drejtoi fushatën e Partisë Socialiste me sloganin "Rilindje" dhe fitoi zgjedhjet e 23 qershorit. Së bashku me aleatet e majtë fituan 83 vende në Kuvendin e Shqipërisë (65 deputetë PS, 16 deputetë LSI, 1 deputet PBDNJ dhe 1 deputet PKDSH. Mbas kësaj Berisha dha dorëheqjen nga funksioni i Kryetarit të Partisë Demokratike duke marrë përgjegjësinë për humbjen.

 

burimi

 

 

ENG:

 

Edi Rama (born 4 July 1964) is an Albanian politician and the current Prime Minister of Albania. He has also been leader of the Socialist Party of Albania since 2005. Rama served in the government as Minister of Culture, Youth, and Sports from 1998 to 2000, and he was Mayor of Tirana from 2000 to 2011. Rama led a coalition of socialist and left-wing parties that won the June 2013 parliamentary election, defeating the conservative bloc of Prime Minister Sali Berisha.

 

Political career

Edi Rama is also the head of the left wing in Albania. He became head of SPA in October 2005. In the 2009 elections, SPA was the most voted party, but got only 65 seats on the parliament out of 140 because of the electoral system. SMI and DPA formed a coalition and a government, while SPA started a few protests for "the transparency of vote". Nowadays, the SPA members of the parliament have joined the Parliament sessions and co-work with their right-wing colleagues.

 

Rama is being criticised by a group of SPA politicians like Fatos Nano, Arben Malaj, Kastriot Islami, Andis Harasani of leading the party with authoritarian methods. These accusations may be because he has excluded from the Socialist Party founding member with major contributions in the party and has not appreciated the great contribution of Fatos Nano in the Socialist Party. The second-most-powerful person in SPA is 59 year old Gramoz Ruçi, the head of the Parliamentarian group and former chief of secret police during communist dictatorship.

 

Rama said of his time as mayor of Tirana: "It's the most exciting job in the world, because I get to invent and to fight for good causes everyday. Being the mayor of Tirana is the highest form of conceptual art. It's art in a pure state." On 21 January 2011, Rama took part in the 2011 Albanian opposition demonstrations, in which four people were killed and 150 injured.

 

In June 2013, his Socialist party and coalition partners won a majority in the 2013 parliamentary election. After parliament convened on 9 September, the next day President Bujar Nishani named him prime minister and asked him to form a government. Amongst his first tasks, Rama restructured the domestic security infrastructure in a bid to tackle rising crime.

 

source

January 30, 2013

updated: 2013-10-17

icon Edi Rama
icon Edi Rama
icon Edi Rama
icon Edi Rama
icon Edi Rama
icon Edi Rama

ElectionsMeter non è responsabile per il contenuto del testo. Semper Si prega di fare riferimento all'autore. Ogni testo pubblicato sul ElectionsMeter dovrebbe includere nome originale dell'autore e il riferimento alla fonte originale. Gli utenti sono obbligati a seguire avviso di violazione del diritto d'autore. Si prega di leggere attentamente la politica del sito. Se il testo contiene un errore, informazioni inesatte, si vuole risolvere il problema, o addirittura che si desidera gestire completamente il contenuto del profilo, ti preghiamo di contattarci. in contatto con noi..

 
load menu